Üks windowsi kasutamise lugu

Lugu ise pärit eelmisest sügisest. Arvatavasti sobib mõtlemisaineks kõigile kodustele arvutikasutajatele kellel on windowsi nimeline programm ning internet.

Tüüpiline installatsioon : windows pro, SP2, zone-alarm security suite, kaspersky antivirus ja ka ad-aware. Tegu loomulikult dual-boot masinaga, põhikasutuses Gentoo Linux ja windowsit aitas alles ja käigus hoida esialgu ainult tõsiasi, et ei viitsinud endale Linuxi all cd/dvd põletamist selgeks teha.

Augustis sai reisil käidud, september aga oli kiire-kiire ja nõnda tekkis windowsi kasutamisse kahe kuu pikkune auk. Sellise vaheaja järel uuesti sisselogimine tähendab windowsi puhul ainult ühte – kõik viled ja kellad pistavad kisama – ekraanil kasutamata ikoonid, süsteem updatemata, antiviirus updatemata, tulemüür ja ad-aware samuti (viimaste programmide puhul lisaks signatuurfailidele ka programmidest endist uued versioonid välja tulnud). Ja sealt see mure pihta hakkaski.

Kuna kaspersky teatas, et tema litsents on läbi saanud, siis selle programmi uuendamine ei olnud enam võimalik. jätsin rahule ning asusin zone-alarmi juurde. Kui uuendused said allalaaditud, teatas programm, et tema uuendamiseks on vajalik tema töösolevate protsesside sulgemine. Tundub muretu. Aga nii kui tulemüür kinni sai pandud, hakkas valu – kaspersky hakkas umbes 30sek vahedega teatama kinnipeetud viiruserünnakutest (avatud portidega internetiühendus kus omale masinale saab internetist ligi). Kui nüüd arvestada, et kaspersky oli vähemalt kaks kuud vanade andmefailidega, siis ei imestaks kui sellise tormijooksu peale ka mõni pahalane masinasse jõudis. Koduses masinas jäigi see üheks viimastest kordadest kui windowsit kasutasin.

Mis võiks öelda õpetuseks neile, kes arvutites teevad kõike “next->next->next->OK” tasemel?
* windowsi riputamine otse interneti on väga ebaturvaline. Kasutama peab kindlasti kõikvõimalikke turvaprogramme, ning neid tuleb hoolega ka uuendada.
* Hea oleks kui kodus oleks tulemüüriga linuxi/bsd/unixi laadne arvuti enne windowsit, või mõni asjalikum ruuter.
* Turvatarkvara väljalülitamise vajadusel (nagu antud loos juhtus) tuleks installatsioonifailid enne netist alla laadida ning installeerimise ajaks masinalt üldse interneti juhe tagant ära võtta.
* Koopiad, koopiad, koopiad.

Tänasest päevast.
Igapäevaselt jookseb masinas ainult Linux. Kõik tööd (pildid fotokast, veebis surfamine, videod, plaatide põletamine, dokumendid (OpenOffice), programmeerimine (java, php, mysql, C)) saavad tehtud. ei ole mingit viirustõrjet ega tulemüüri (iptables tegelt jookseb aga midagi hullu seal tabelites ei ole). Aegajalt (0..5x päevas) käivad skriptijuntsud ssh pordi peal kolistamas aga sellest pole hullu midagi kui jälgida aegajalt neid nimesid mida proovitakse ning kasutada korralikke paroole. Ilus ja muretu elu.

Teistelegi päikest soovides,

Advertisements

One thought on “Üks windowsi kasutamise lugu

  1. Pingback: 25 aastat arvutiviiruseid « UR

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: