Asjade kadumine internetis

Interneti nimetatakse küll meie teadmiste varasalveks, kus kõik kirjas, ent paraku on nende teadmiste püsimajäämisega omajagu probleeme. Raamatukogus loetav raamat/ajakiri on seal ka homme olemas, kui avariiulilt kadunud, siis saab arhiivist ainueksemplari võtta. Kui raamatukogu maha peaks põlema, siis lähed teise ja saad ikka ja jälle sama asja uuesti lugeda. Netis oleva informatsiooniga on aga olukord natuke halvem. Üks kirjutab, teine kirjutab, mõni jama, teine väärt, aga mitte miski ei kindlusta, et see lisaks tänasele ka homme veel kättesaadava oleks. Üks asi on see kui server koos andmetega õhtale läheb ja back-up’i puudumisel midagi enam taastada ei anna, aga hulga hullem on kui autor selle ise kas kinni paneb või maha võtab. Üheks näiteks võib tuua uudisteportaalid (vaata ntx postimees vanu arhiive) kus varasemad tekstid pole uuematega ühilduvad, seega nende kättesaamine versiooni uuenemisel problemaatiline. Või mis siis kui wikipedia omanikud otsustavad homme pillid kotti panna?

Arhiveerimine globaalsel tasandil. Jah, selleks on momendil kaks võimalust – Google (või mõne teise otsingumootori) cache ja archive.org nimeline sait. Esimene eeldab, et sa oskad võtmesõnadega antud leheni jõuda ja ei ole just väga kaua püsiv (paar kuud vist on maksimum), teine, et tead aadressi. Mõlemad on minu mäletamist mööda ka konfliktis olnud selliste andmete näitamise küsimustes mida autor ei soovi enam avalikuna hoida.
Ent tagasi teemasse. Oled leidnud mingi huvitava uudise, blogi, avalduse.. mida iganes. Tundub huvitav olema ja kasutades kogemust, mõtled et see võiks olla isegi ehk aastapärast hea lugeda olla. Mida teha?
* Bookmarkimine? Jah, töötab kui bookmarke ei ole väga palju (tuhandeid), sest praegused browserid neid siiski vägahästi hallata ei võimalda (võibolla uus Firefox toob selles osas uusi tuuli), aga ei aita kuidagi sellevastu kui omanik saidi paneb parooli alla, asendab tekste (ühel päeval on seal maitsva koogi retsept, järgmisel kuul aga asendatud rahvalauluga), või sulgeb üldse oma lehe.
* Koopia (tekstidest)? Lihtsalt tekstist tehtud copy-paste. Töötab, aga eeldab mingit organiseeritust. eraldi tekstifaile kettal hoida tülikas, ühes failis aga liiga pikk. Mitte-tekstiliste andmetega tekib probleem.
* Koopia (täielik, Save page as – complete)? Koos piltide ja juuresolevate dokumentidega? Sobib ka, kuni seda piiratud hulgal teha. Jama on haldamisega, eeldab iga lehe jaoks oma kataloogi tegemist ja hilisem otsimine OS’i vahenditega võib olla tülikas. Pealegi kui pole järjepidevust põhikataloogi valikul, on üsna kiiresti tulemas põhjalik segadus.

Ja kui tegu on Ajax’iga, siis aitab ainult koopia mis tehtud tekstidest (ajax’it, aga on viimasel ajal kõikjal, paremini iseloomustab seda GMail ja maps.google.com)

Ise kasutan segiläbi kõiki võimalusi, olenevalt vajadusest ja lehe omadustest. Aga nagu juba kirjas, igal asjal on omad miinused. Võimalik, et peaks hakkama ideid heietama vastava tarkvara arendamise osas. Viimane idee mis praegu õhku rippuma jäi (seoses veebis ringlevate reklaami-tonnide pärast) on kirjutada oma veebimootor (lihtne, php+mysql) mis uudistesaite “lugemas” käib, ning siis oma arvutist neid kiiresti lugeda võimaldab. Ja teisalt – kui kellelgi on raamat olemas mis sul endal kadunud, siis sa saad seda ju küsida ja laenata – kuidas aga teada, et Naabri-Sass on mulle olulise, ent kadumaläinud lehekülje jäädvustanud? p2p võiks olla jällegi üks lahendustest, aga viimasel ajal on sellele lahedale tehnoloogiale jõhkralt sabapeale hakatud astuma.

Advertisements

One thought on “Asjade kadumine internetis

  1. Pingback: Et siis - Millest ei tohiks või ei peaks üldse kirjutama? « UR

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: