25 aastat arvutiviiruseid

Slashdot kirjutab, et juulis saab 25 aastat sellest kui ilmus esimene arvutiviirus. Ajaloost leiab üsna hea ülevaate veel siit. Võibolla midagi veel, momendil pole mahti rohkem otsida.
Tänases päevas võib isegi öelda, et arvutiviirused oma algses mõttes ei levi enam eriti. Oli siis ju boot-sektori viirused ja exe/com nakatajad mis levisid diskettidega. Täna on viiruste asemele tunginud pigem ussid (worm) mis levivad peaasjalikult (Inter)neti kaudu kasutades ära võrgus olevate teenuste/masinate turvaauke ja sealtkaudu omada ka pahaloomulisi eesmärke. Moodsamad viirustõrjujad (Kaspersky ntx, küllap teised ka) oskavad neid ka tõrjuda.
Muutunud on viiruste eesmärk. Kui esimesed tegid nalja, vahepealsed üritasid su arvutit tühjaks kustutada või kasutamiskõlbmatuks muuta, siis moodamate uss-viiruste eesmärgiks on pigem jääda märkamatuks ning võimaldada oma peremehel kasutada võõraid resursse, luua nn. botnet’e. Seda kaudu hakatakse siis saatma spämmi ja tegema DDoS rünnakuid – kokkuvõttes teenivad niimodi inimesed raha.

Minu viimane viiruse kogemus. Hum, ei tule meelde, vist kolm aastat tagasi, kui firma võrku tungis mingi uss sisse ja töökaastalste arvutid pihta said (mina kasutasin siis ammu juba Linuxit ja ei olnud mingeid probleme peale selle, et võrk oli aeglane). Hoolimata sellest, et Linuxi viiruseid praktiliselt ei ole (võrreldes windowsiga) siis masinal hoian silma peal ikka. GKrellM nimeline programm tiksub koguaeg ekraaniservas, nii et kui mingi ootamatu protsessori/võrgukasutuse tõus tekib, siis ikka uurin, mis värk on.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: