Firefoxi ja Adblock’i teema jätkuks – Firefoxi blokeerimine?

Mina ei kujuta enam ilma adblock’ita veebis surfamist ette, ja kuigi ma blokin isegi ainult väikest hulka eesti saite, on elu lihtsalt liiga kirjuks läinud, et seda lihtsalt niisama vaikides taluda. Kes tahab see talugu, mina aga ei ole lihtsalt enam nõus. Nüüd aga avastasin slashdotist huvitava loo selle kohta, et osad veebisaidid on hakanud Firefoxi kasutajaid blokeerima – seda just põhjusel, et paljud neist kasutajatest kasutavad ka adblock’i ja seega ei näe need kasutajad reklaame ja seega pole need inimesed ka veebilehe pidajale kasulikud.

Natuke mõeldes jõuame päris huvitavate probleemini – tegelikult võib ju omanik enda omandis olevate asjadega teha mida tahes. Mõni aasta tagasi oli Eestis üleval küsimus, et kas portaali omanik võib uudiste juurest kustutada kommentaare? Sõnavabadus ju lubab kõigil kõike suust välja ajada. Teisalt aga kui omanik tahab, siis võib ta ju vabalt oma portaali punaseks värvida või lubada ligi ainult links’i kasutajaid. Koht kus toimub huvide põrkumine.

Samas, kui esimese sammu tegid reklaaminäitajad topides kõikvõimalikud kohad vilkuvat sodi täis, siis on ju normaalne et järgmine samm tuleb kasutajatelt kes vilkuva sodi silmaalt kõrvaldavad. Nüüd siis tuleb vastusamm järelikult reklaaminäitajatelt kes hakkavad blokeerijaid blokeerima. Kas see nüüd kõige mõistlikum on? Mina arvan et mitte. Hea idee suudab ennast ise toita. Puhtalt reklaamituludel elav veebiäri tundub nagu loorberitel lebavale kassile hiire suhutoppimisena. Kedagi teist süüdistada oma kehvas äris tundub väga kohatu ja tüüpiline viletsalt sisustatud odava kraami poemüüja kisale.

Ja kuidas on üldse mõned äkki nii kaugele jõudnud, et nende elu sõltub sellest? Veel kümmekond aastat tagasi ei olnud üldse sellist asja, et iga väike veebileht sai endale lisatulu teenida reklaamiprogrammide kaudu, ja nüüd on äkki kasutajad süüdi selles, et kehvadel äridel läheb kehvasti?

Advertisements

One thought on “Firefoxi ja Adblock’i teema jätkuks – Firefoxi blokeerimine?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: