Mõlgutusi blogide lugemisest

BlogEYE, esimesed populaarsuse- ja valupäevad üle elatud, nüüd mõned mõtted mis vahepeal mõlgutatud on saanud.

RSS-maastik on väga kirju
Suurimaks probleemiks blogide rss voogude juures on nende kvaliteedi kõikumine ning üsna erinevate formaatide kasutamine. Kvaliteedi osas pean silmas seda, et tihtilugu ei vasta edastatav fail xml/xhtml standardile hoolimata päises näidatud infole ning formaatide osas seisneb probleem standardi suhteliselt vabas kasutamises.

Andmemahud on üsna suured
Ilmselge probleem on blogide automaatse lugemise juures ka andmemahud. Praegu kus BlogEYE’s on registreeritud pisut üle 200 blogi on igakordse lugemise maht umbes 10M. Blogtree 2000 tähendab seega, et umbes 100M loetakse iga kord. 10M puhul kui loetakse 15 korda näiteks päevas siis kuu maht tuleb 4.5G, ehk 2000 puhul 45G. Täiesti üüratu ju.
Lahendusi sellele näeks kahte – üks on blogide lugemise “tuunimine”. Statistiliselt saab umbes teada kui tihti blogis kirjutatakse. St ei ole ju mõtet lugeda blogi iga tunni tagant kui ajalugu näitab, et omanik kirjutab maksimaalselt kahe päeva tagant. Jah, järsud kõikumised sellele valemile ei allu, seega peab jääma võimalus teatada sellest, et midagi on muutunud.
Teine variant – eeldab paljude blogipidajate muudatust oma koodis – rss’ile lisatakse eraldi voog või parameeter, mis edastab viimase muudatuse tegemise ja _ainult_ seda. Nõnda pääseks mõneteistkümne baidi lugemisega ning võrguliikluse vähenemine oleks juba märgatav.

Kas kasutajate osalus võiks olla lahendus?
Võiks, aga vaadates minut.ee ja digg.ee kasutajate poolt panustatavat energiat, siis võib arvata ühte – Eesti on liiga väike. Lihtsalt selleks, et natukenegi asjalikumat pilti saada, ei leidu piisavalt palju inimesi kes tahaks või viitsiks oma kiire elu kõrvalt veel mõnda lisaliigutust teha. Teine probleem on blogide omapäraga – kui uudiste puhul lisatakse uudisele ka digg’i link millelt “midagi andvad” kasutajad saavad kiiresti oma arvamust avaldada, siis analoogse süsteemi lisamist blogidele väga ette ei kujuta. Samas ei saa ka seda võimalust päris välistada.
Eesti puhul on selle panustava kasutajaskonna juures muidugi ka teine probleem – sodijad, või kuidas iganes neid nimetada. Selleks, et ellimineerida keskerakondlasedsodijad peaks hindajate/mode’de arv olema üsnagi suur, aga siit jõuab jälle tagasi selleni, et Eesti on liiga väike.

“Turg” on nõudlik
Jälgides blogimaastikul toimuvat ilmneb veel üks huvitav omapära – olgu teemaks mõni muudatus (sait, poliitika, hind) või arvamus (vanadus, maailmavalu) või mida iganes muud… siis arvamusi antud teema kohta on seinast seina, teinekord täiesti äärmuslikud ning päris rahul pole keegi. Kui blogtrees kaotati paar blogi esilehelt oli palju hõiskajaid, kuid samas ka palju tõsiselt nurisejaid – “pandi ju kõva mats sõnavabaduse pihta”. Samas, elades küll sõnavabaduse maal, on igal inimesel siiski õigus endale kuuluvate asjadega teha mida heaks arvab, samamoodi võib ka veebisaidi omanik teha mida heaks arvab. Kahe otsaga asi, eks ole. Siit võib ka edasi arutada mõtet, et kui mingi toode on meie elu lihtsustamiseks, aga see hakkab mingil hetkel segama, siis miks mitte seda “parandada” ja kaotada häirivad nüansid?

Siitpoolt aga jätkatakse BlogEYE arendamist “heade mõtete” suunas lootuses et see ka paljudele teistele meeldib. Kui on ideid, küsimusi, antaku tulla:)

4 thoughts on “Mõlgutusi blogide lugemisest

  1. Mis andmemahtude optimiseerimisse puutub, siis blogipidajatelt koodi muutmist eeldada ei saa – esiteks 90% blogidest (nagu seegi blogi) kasutab hostitud blogmootorit kus kasutajapoolne koodi muutmine ei tule kõne alla ning teiseks, isegi kui oleks võimalik, siis 90% blogijatest (või pigem isegi 99%) ei saaks mingisguse koodi muutmisega ka hakkama.

    Õnneks aga toetavad moodsad blogimootorid 304 Not-Modified vastust ja sellega saab antud probleemi kenasti lahendatud.

  2. Mida te loete et 200 blogi = 10mb – rss voogusid? Ei tahaks uskuda. Mis puutub rss struktimisse, siis njaa : ) mina proovisin paar nädalat tagasi siia nii korrektset rss 2.0 kui atomit ja sain errorid. 200 blogi 10. viimast rss kirjet req. peaks andmemaht olema kusagil 200kb ringis …

  3. Andrisele: 304 peale ausaltöeldes polnudki veel mõelnud.

    friizule: Nu päris nii lihtne ikka ei ole. Võtame ühe esimese kättejuhtuva postituse: http://margoe.blogspot.com/2007/12/saastamarketi-reklaam.html, selle blogi rss on http://margoe.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss ja kui see avada saame faili mille suurus on 30,7 KB. olenevalt nüüd postituste suurusest võib see rss faili suurus kõikuda, aga igaljuhul kümne puhul on meil juba 300K, 100 puhul 3M jne. Nii et tegelt pole 200 blogi juures 10M üldsegi midagi müstilist.

  4. Eh, kusjuures leidsin veelgi parema lahenduse – kui päringule anda kaasa viimase lugemise aeg ja sättida päringu tingimused nii, et kui vahepeal uuendatud ei ole, siis ei loetaks serverist midagi.

    tip-top:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: