Kui arvuti müstiliselt “cräshib”

Umbes suvest saati oli masinal taoline probleem: 3D mänge mängides (Unreal Tournament 2004) hangus pilt, klaviatuur ega hiir ei reageerinud ja põhimõtteliselt pidi masinale reset nupust restardi tegema. Mingil hetkel selgus, et masin ikka päris surnud ei ole – umbes pooltel juhutdel õnnestus ssh kaudu sisse logida ning restart tarkvaraliselt esile kutsuda (plussiks on failisüsteemi viisakam käitlemine). Mida aeg aga edasi, seda hullemaks probleem muutus – masin hangus juba mitte ainult 3D mängimise ajal vaid lihtsalt KDE töölauda kasutades ja isegi mõnikord siis kui masinaga midagi ei teinud.

Algul pidasin ma probleemiks küll kernelit ja ka NVidia drivereid (kõige valusam oli tunne, et osade driveritega ikkagi masin töötas, osadega mitte) ja isegi tarkvara (KDE4) ning seoses sellega teostasin nende kuude jooksul Googles ikka mustmiljon otsingut ja näis nagu oleks ma olnud oma probleemiga täiesti üks (ja see tunne viiski tegelikult lõpuks lahenduse leidmiseni). Ja nii tuligi välja, et probleemi allikaks oli NVidia 6800GT kaart ise – probleem hangumisega kadus kui pistsin masinasse teise kaardi (7200 GT vist oli)

Vedasin kaardi oma tublide töökaaslaste juurde kes vaatasid kohe, et neli kondekat on nagu täissöönud kassid, päiksekäes peesitamas. Probleemiks oligi mingid odavad hiina kondekad, mille tootmise jaoks olid hiinlased jaapanlaste käest õli retsepti varastanud.. aga nagu ikka.. jaapanlased olid lasknud varastada vale retsepti – tulemus pidi olema selline, et mingi hetk olid _kõik_ emaplaatide (ja nagu näha ka videokaartide) tootjad püsti hädas plaatide “suremisega”. Nimelt minu videokaardi kondekate mahust 800 oli järele jäänud kahel 150 ja kahel 200 (füüsikud panevad siia ise ühikud ja õiged nimed juurde).

Äravahetatud kondekad
Peale kondekate vahetust hakkas videokaart jälle ilusti ja tõrkumata tööle

Õpetussõna teistele aga võiks olla selles – kui teile tundub, et arvuti hangub imelikult või oleks nagu surnud, siis tasub lasta see üle kontrollida mõnel heal tuttaval. Point on nagu selles, et kui ma sellise kaardiga oleks kas garantiisse või lihtsalt arvutiparandusse läinud, oleks öeldud et katki/vigane/midaiganes ning selle asemel, et vahetada ära neli kondekat oleks mulle ilmselt müüdud uus kaart.

Advertisements

2 thoughts on “Kui arvuti müstiliselt “cräshib”

  1. Tollele müstilisele videokaardi probleemile lisaks – nüüd jaanuaris otsustas ka toiteplokk lõplikult otsad anda, ja ilmingud enne kustumist samasugused – arvuti kas hangus või lülitus välja (toiteplokk kuumenes lihtsalt üle)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: