Re: Thinkpad T420: töö- ja puhkeaeg ühe akuga õhtusse

Arvutimaailm kirjutab “Thinkpad T420: töö- ja puhkeaeg ühe akuga õhtusse

Ei saa kahjuks sinna kohapeale kommenteerida kuna nõutakse regamist, seega vastus siia.

Tegu on tõesti hea masinaga, kuigi müügil päris erinevates konfiguratsioonides. Mina olen nüüd mõned päevad kasutanud sellist isendit millel on i7 protsessor ja 6G ram. Ekraan on matt, klaviatuur ning “hiired” tavapäraselt mugavad (kuigi mul on juba plaan minna klaviatuuri vahetama, kui võimaik, et saaks et layout’i). Väikeseks probleemiks võib tõesti vast pidada, et mikriauku pole, nii et skype jt jaoks tuleb kasutada sisseehitatud mikrit.

Millele aga tahaks tõsiselt tähelepanu juhtida on videokaardide osa. Windows7 jaoks pole see masin probleemiks – tavapärases situatsiooins kasutatakse vähese energiatarbega inteli kaari, ja raskemateks töödeks (mängud, cad, filmid) tõmmatakse graafikaarvutuste jaoks käima nvidia videokaart – nö Optimus tehnoloogia. Selleks on vaja kindlasti õige nvidia driver installeerida (soovitavalt viimane, sellega tuleb kaasa ka utiliit mis näitab kui mõni programm videokaarti kasutab).

Milles aga probleem?! Probleem on nende jaoks kes kasutavad Linuxit. On olemas küll projekt nimega bumblebee (mida ise pole veel jõudnud proovida) ent nvidia mehed ise on väljaöelnud, et Linuxi tuge ei tule. Kuna tegu pole riistvaralise lülitusega vaid tarkvaralise (nvidia kaart ei lähe mitte otse keraani külge, vaid sinna suunatakse ainult vajalikud arvutused mille tulemus läheb ekraanile üle inteli kaardi), siis Linuxipuhul olevat see piisavalt keeruline (pisut selgem seletus ehk siin) selleks et mitte realiseerida.

Tulemuseks on, et käes on küll vinge raud, aga reaalselt sa seda Linuxiga kasutada (veel?) ei saa.
Teine asi, mis out-of-the-box silma jäi: Kui win7 suudab selle masina akuga elada ~6h, siis linuxi (Ubuntu) umbes 3h ja tiba peale. Võimalik, et Ubuntu saab ka ära tuunida, aga eks seda ole edaspidi näha.

2 thoughts on “Re: Thinkpad T420: töö- ja puhkeaeg ühe akuga õhtusse

  1. Üldiselt ei poolda NVidia lahendusi läpakatel. Nt on olnud probleeme T61’l ja ka osadel Latitude seeriatel NVidia kiipidega, mis lihtsalt maha põlesid. Ka HP ja Asuse odavklassi läpakad on seetõttu suhteliselt problemaatilised. Ise olen omanud T61 ja hetkel on T420, mõlemad Inteli interigeeritud videokaardiga. Kahjuks ei kasuta CAD tarkvrara aga muusosas, kui ei mängi, peaks Inteli videost piisama. Optimus on muidugi veidi parem lahendus, et siin ei kuumuta videokaart kogu aeg. Kasutan Linuxit igapäevaselt ja kui taustavalgustus maha keerata, siis kestab veidikene üle nelja tunni aku. Mahtuvus on akul 88%. Windowsi all muidugi kestab kauem, kui valida Battery Saver vms mode, pole spetsiaalselt jälginud aga oma 5-6 tundi küll. Ise kasutan KDE’d aga Gnomes on olemas CPU-sageduse applet, mille abil on võimalik taktsagedust maha keerata, lausa 800-Mhz’ni. Eks KDE’s ole ka neid võimalusi aga siiani pole vaja läinud ega pole ka uurinud. Ja Intel HD 3000 on tegelikult igati OK kaart Linuxi all, mul töötab see kaart väga siledalt KDE’s koos efektidega ja ei ole võrreldav nt mu eelmise NVidia 9300GS’ga, mis vajas ikka korralikku jahutust ja arvutil oli suur müra.

    Mu ThinkPad T420 millegipärast töötab jahutuse vent kogu aeg vaikselt Linuxi all, õnneks see ei häiri ja pole vajadust kinni keerata aga Windowsi all tundub, et on see paremini reguleeritud.

    Üldiselt on T420 väga sobilik Linuxiga, kõik hakkab lambist tööle ja arvuti on minu meelest sisuliselt Intel (ka T61) ja kõik töötab lambist, ilma, et peaks midagi tegema.

    • Täitsa nõus ja isegi üldisemalt – tundub et enamus/kõik ThinkPad’e saavad Linuxiga hästi läbi.
      Ja minu läpaka puhul aku siiani väga heas korras.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: