Re: ACTAvism

Viimasel ajal on sellest ACTA’st palju juttu olnud ja see on ainult hea. Me oleme jõudnud teatud murdepunkti – poliitikud üritavad seletada et küsimus on “autor versus piraat” probleemis, reaalselt aga oleme “megakorporatsioon versus inimene” küsimuse ees.

Kirjatükk sai aga tõuke sellest : http://pronto.pushspace.com/2520/actavism. Ma olen nõus mõttega, et ellu oleks vaja kutsuda ümarlaud ent ei saa mitte päri olla väidetega
1. “Laias laastus on ACTA katse viia autoriõiguste arutelu 21.-sse sajandisse.
ja
2. “ainuke võimalus garanteerida, et intellektuaalse omandi loojad oleks huvitatud oma tegevuse jätkamisest on läbi seadusandluse.

Esimese puhul sobib juurde lisada lause ühest kirjavahetusest: “Kas ACTA puudutab Sind? EI – kuna Sa ei ole ju pätt ja suli a.k.a seaduserikkuja?”
– mis on ühist Hiinal, Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidul, Põhja-Koreal, Iraanil (ja veel mõnedel riikidel)? – Ilmselt neis kõigis on hea elada kui oled halli massi tubli liige, ei küsi, ei mõtle, teed mis kästakse.
– 21. sajand – kas ACTA, PIPA, SOPA – need on AINUKESED võimalused mis on veel jäänud?!?!

Teise puhul on paraku väga tugevad eeldused:
– miks peaks loojad üldse jätkama?
– Vale on väide nagu seadus motiveeriks jätkama.
– sama mis esimese lause puhul – nagu oleks kõik proovitud ja seadused viimane võimalus

Ja pikemalt:
* Kas olete mõelnud, et “loojaid hoitakse nagu s***a pilpa peal“? Kõigis muudes tööstusharudes kehtib reegel – kui sa ei suuda ennast ära toita, siis sa sured lihtsalt välja. Võibolla saab aeg otsa, võibolla tulevad paremad lahendused. Selle kohta on hea lugu sellest kuidas suur äri oma lõpu leidis lihtsalt seetõttu aeg läks edasi. Loojate osas võiks tuua igast CD-maksude ja totatsioonide kohta analooge küll ja küll. Näiteks võiks kõik mootorsaed olla lisa-maksustatud kuna nende tõttu kannatavad käsisaagide tootjad, või kõik mobiiltelefonid lisamaksuga kuna lauatelefonid kannatavad nende tõttu!
“Kui sul on juba palju raha, siis muusika/filmitööstuse näitel parim viis juurdeteenimiseks on:
* leida mõni tegevus mis kannatab mõne teise ning piisavalt massilise tegevuse/toote tõttu
* maksta poliitikutele ning lasta see teine tegevus/tooode maksustada
* Korja raha”

* Vale väide nagu seadus motiveeriks. Õige on siiski sissetulek. Ja rõhutatult õiglane sissetulek. Ja kas tõesti arvate, et siin on suurim röövija piraat?
RIAA matemaatika – lugu räägib sellest, kuidas artist kes peaks teenima müügilt 10% saab reaalselt 2.5%. SAATE ARU – KAKS-KOMA-VIIS protsenti!!
RIAA väldib maksmist – kuidas Harry Potter on miinuses ning muusik saab teenitud 1000$’st 23$ mida talle ka ei maksta erinevate trikkide tõttu!
Return Of The Jedi pole kasumlik??

Neid lugusid ja artikleid leiab netist veel ja veel.

Tulles nüüd tagasi Stockholm Ice loo juurde – ühtki külmiku omaniku ei kiusatud, ühtki seadust ei muudetud, ei olnud külmikumaksu jne. Sest see juhtus “vanal heal” ajal, kui
– ei olnud globaalseid megakorporatsioone (või isegi konglomeraate – väga peen sõna 🙂 )
– ei olnud jõudnud raha koonduda väikestesse punktidesse
– ei olnud ülipeensusteni lihvitud kohtusüsteeme ning über-osavaid advokaate

Täna on need kõik kolm punkti kehtetud ning kui täna oleks meil olnud Stockholm Ice’i probleem, siis raudpolt, et meile oleks juba ammu rasket ajupesu tehtud ning üsna pea jookseksime poodide vahet jäätükke ostma. Ning kes talvel omale keldrisse ise jääd lõikaks, oleks röövel, kahjutekitaja ja ideevaras. Kas see on normaalne?

Kas varastamine on õigustatav?
Ohei, üldsegi mitte. Ma jõuan tagasi mõtteni, et seaduse muutmine ei ole viimane asi. Jacksoni loo üleslaadija ei ole suurem pätt kui tema mõrva korraldanud arst. Ma jõuan tagasi mõtteni, et muusika- ja filmitööstus peab muutuma. Praegu ei ole torrentid ja “allalaadimine” mitte põhjus vaid TAGAJÄRG sellele, et ahneks läinud töösturid tahavad endiselt suuri numbreid oma kontodele ja nõuavad et teised muutuks samas kui nad ise ei taha muutuda. Sest nii on mugav.

Mis toetab alternatiive seadusmuudatusele
– Artistid, kes on pannud oma loo netti tasuta laadimiseks koos lisavõimalusega toetada artisti südame järgi. Teenitud suuri rahasid.
– tootjad kes on langetanud mängu hinda, on kasvatanud nii käivet kui kasumit
– mugav võimalus vaadata millal tahad – netflix
– mugav võimalus osta see lugu mida tahad (mitte tervet plaati kus 9 lugu 10st on kräpp) – apple iPood
– open-source mudelid – kuidas saavad need autorid küll ära elada?!
Piraadid on head tarbijad
– vabadus ning vabaduses tarbimine on meeldivam, vastuvõetavam.

Ma loodan, et pigem kaob tööstusharu kui et meie vabaduse hinnaga jätkatakse hiidrikkurite toitmist, ning sealjuures ei ole suurimad kannatajad üldsegi mitte autorid.

Ja lõpetuseks hiljutine uudis Lotte autoritelt. Mina kes ma olen ostnud(lasknud kinkida) kaks “Detektiiv Lotte” plaati, kuna esimese “mängisid” lapsed ära, teisest plaadist tegin kohe koopia oleks nüüd pätt ja kaabak, kuna ei tohiks ju koopiat omaks tarbeks teha. Ja tegelikult küsiks – kus on mugav viis eesti filmide tõmbamiseks ja nende eest maksmiseks? Minu jaoks on täiesti normaalne toetada Eesti artiste/loojaid ning neile pöialt hoida. Ma tahan neid toetada. Ja ma tahaks seda teha ilma vahemeesteta.

Ja üks hästi väike mõte veel – Rahvas on tänavatel tegudele tõusnud. Rahvas möllab võrgus. Sellist asja pole juba ammu nähtud. See on üks võimalus – teha häält. Teine võimalus – küsida poliitikult valimistel, mis ta arvab. Ja kolmandaks, rahakott. Teen ettepaneku “novembris me ei tarbi”! Ei käi kinos, ei osta plaate.
– November filmi järgi
– on piisavalt aega, et mõtet levitada
– kuu aega on piisavalt pikk, et jätta märk “ahnete töösturite rahakotti”
– see on KÕIGE legaalsem viis üldse töösturitele midagi öelda, sest muud nad ei kuula

Advertisements

2 thoughts on “Re: ACTAvism

  1. Abiks link. Ja kui märtsist jääb väheks, siis novembris uuesti 🙂

    [esimene link siis minu jaoks millest olen ilma jäänud kuna ei ole facebookis …]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: